Z wysypiska na plac zabaw! W Suchym Lesie dzieci bawią się w duchu recyklingu
Dzieci, którym bliskie jest dobro naszej planety, mogą odwiedzić z rodzicami lub opiekunami plac zabaw, mieszczący się na terenie dawnego składowiska odpadów przy ul. Meteorytowej w Suchym Lesie. To wyjątkowe miejsce, bowiem znajdujące się tam elementy pochodzą z recyklingu. Przestrzeń została wcześniej zrekultywowana i jest całkowicie bezpieczna.
Ekologiczno-edukacyjny plac zabaw wraz ze ścieżką edukacyjną to pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Zostało ono otwarte dwa lata temu w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca 2023 roku z inicjatywy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. To wyjątkowa przestrzeń, bowiem znajdujące się tam urządzenia i dekoracje zbudowane zostały z elementów z recyklingu.
Po jesienno-zimowej przerwie ZZO wznawia zapisy na bezpłatne zajęcia terenowe i zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne z całej Polski. Wizyty można umawiać pod numerem tel. 605 110 959 lub pisząc adres e-mail: sekretariat@zzo.pl.
Niezwykły plac zabaw na zrekultywowanym składowisku
Już na samym początku wizyty goście mogą zobaczyć, jak w praktyce wygląda powtórne wykorzystanie odpadów, gdyż ścieżkę edukacyjno-informacyjną zdobi ogrodzenie z kolorowych opon. Wzdłuż niego można podziwiać prace plastyczne, wykonane przez dzieci z poznańskich szkół podstawowych w ramach konkursu "Zielona Przyszłość", organizowanego przez ZZO.
Na placu zabaw czeka jeszcze więcej oryginalnych elementów, wśród których znajdują się: gra muzyczna wykonana ze starych rur PCV i garnków,domino XXL oraz wielkopowierzchniowe warcaby, a także inne gry - w kółko i krzyżyk (plansze stanowią słoje topoli, a rolę pionków spełniają kolorowe kamienie), rzut do celu (elementy wykonane ze starych palet oraz wiader, do których gracze celują woreczkami) czy eko memory. Osoby, które lubią wyzwania i chcą sprawdzić swoją wiedzę, mogą też zakręcić kołem, aby wylosować pytanie o ekologii.
Nie zabrakło również funkcjonalnych elementów z recyklingu - ławek z przetworzonej folii i odzieży, a także koszy na odpady, wykonanych z bębnów od pralek.
Edukacja ekologiczna w odświeżonej odsłonie
W tym roku na odwiedzających czeka dodatkowa atrakcja. Jest nią taras widokowy, wyposażony w lunetę. Chętni mogą zobaczyć plac rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych i przyjrzeć się procesowi przyjmowania tego rodzaju śmieci. Jest to też doskonały punkt, z którego widać otaczającą przyrodę - Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko oraz Obszar Natura 2000 Biedrusko.
ZZO zaprasza wszystkich spragnionych ekologicznej wiedzy
Zajęcia terenowe obejmują przejście szlakiem tablic informacyjno-edukacyjnych, wejście na taras widokowy oraz czas wolny na placu zabaw. Idąc ścieżką, uczestnicy dowiedzą się m.in., jak prawidłowo segregować odpady, co to jest gratowisko i gratowóz, a także w jaki sposób można dać rzeczom drugie życie.
Choć plac zabaw zlokalizowany jest na terenie dawnego składowiska odpadów, jest całkowicie bezpieczny. Zanim teren został oddany do ponownego użytku, przeszedł dokładne badania geotechniczne i sanitarne, które potwierdziły, że mogą się tam bawić dzieci. Podobnie znajdujące się tam urządzenia, które - choć wykonane w dużej mierze z materiałów z recyklingu - posiadają niezbędne certyfikaty.