Więcej bezpłatnych badań prenatalnych w Wielkopolsce – dobra wiadomość dla przyszłych mam
Od 1 lipca 2025 roku przyszłe mamy w Wielkopolsce zyskały łatwiejszy dostęp do badań prenatalnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do Programu Badań Prenatalnych dołączyło pięć nowych placówek, co zwiększyło liczbę punktów diagnostycznych w regionie z 18 do 23.
Zwiększenie liczby ośrodków oznacza mniej podróży i szybszy dostęp do specjalistycznych badań. Nowe placówki przyjmujące pacjentki w ramach programu to:
- Innowacyjna Placówka Medyczna – Swarzędz, ul. Kupiecka 29
- Medfemina – Poznań (Grunwald), ul. Wojskowa 1/73
- Pro Spa – Poznań (Grunwald), ul. Świetlana 25
- Prenatalcare – Ostrów Wielkopolski, ul. Kamienna 6b
- Szpital Pomnik Chrztu Polski – Gniezno, ul. św. Jana 9
Choć dostępność w regionie się poprawiła, wciąż brakuje realizatorów programu w północnej części województwa. NFZ zapowiada, że w najbliższym czasie planowana jest kolejna runda naboru, by objąć programem także te rejony.
Program Badań Prenatalnych to pakiet specjalistycznych badań, które można wykonać już na wczesnym etapie ciąży. W pierwszej kolejności są to badania nieinwazyjne:
- Ultrasonografia (USG prenatalne)
- Badania biochemiczne krwi – m.in. PAPP-A, β‑hCG, AFP, estriol
Pozwalają one określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych i wrodzonych. Jeśli wyniki wskazują na podwyższone ryzyko, kobieta kierowana jest na dalsze, bardziej precyzyjne badania: amniopunkcję, biopsję kosmówki czy kordocentezę.
Dzięki badaniom można wykryć m.in. zespół Downa, Edwardsa i Patau, ale też poważne choroby genetyczne, takie jak hemofilia czy mukowiscydoza. Kluczowe jest jednak to, że w niektórych przypadkach możliwe jest podjęcie leczenia jeszcze w czasie trwania ciąży lub odpowiednie przygotowanie opieki specjalistycznej po narodzinach dziecka.
Aby wykonać badania w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Powinno ono zawierać informację o tygodniu ciąży – poszczególne badania są przeprowadzane w konkretnych przedziałach czasowych (najczęściej między 11. a 14. tygodniem ciąży).
Dostępne terminy i szczegóły dotyczące placówek można sprawdzić na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia lub bezpośrednio w przychodni, w której prowadzona jest ciąża.
Badania prenatalne pozwalają nie tylko wykryć nieprawidłowości, ale przede wszystkim zyskać spokój i poczucie kontroli nad przebiegiem ciąży. W sytuacjach wymagających dalszych kroków dają czas na konsultacje, przygotowanie się do narodzin dziecka z konkretnymi potrzebami i zapewnienie mu jak najlepszego startu.