Wakacje w Muzeum Narodowym w Poznaniu – sztuka, zabawa i podróże w czasie
Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało na wakacje niezwykle różnorodny program zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Od początku lipca do końca sierpnia najmłodsi mogą codziennie odkrywać nowe tematy w różnych oddziałach muzeum – zarówno w Poznaniu, jak i poza miastem. W rozmowie z Joanną Sobocińską-Korczak w programie "Hej Poznań" szczegóły oferty przybliżyła Katarzyna Holc, specjalistka ds. komunikacji Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jak zaznaczyła Katarzyna Holc, zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisywać się telefonicznie z wyprzedzeniem.
Program wakacyjny skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 12 lat i został przygotowany z myślą o ich różnorodnych zainteresowaniach. Zajęcia prowadzą edukatorzy i edukatorki z głównego gmachu Muzeum Narodowego oraz z jego oddziałów: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Muzeum Sztuk Użytkowych, a także z oddziałów w Rogalinie, Śmiełowie i Gołuchowie.
Każdego dnia w jednym z oddziałów odbywa się inne spotkanie – uczestnicy mogą więc niemal codziennie odkrywać nowe miejsca i tematy. Przykładowo 1 lipca w Muzeum Instrumentów Muzycznych odbędą się warsztaty "Muzyczna podróż dookoła świata", podczas których dzieci nie tylko poznają instrumenty z różnych kontynentów, ale wezmą też udział w zajęciach muzycznych ze śpiewem i grą na instrumentach perkusyjnych.
– "To nie są tylko wykłady – dzieci nie siedzą i nie słuchają biernie, ale aktywnie uczestniczą w warsztatach, tworzą, konstruują, projektują" – mówi Katarzyna Holc. – "Wychodzą z zajęć nie tylko z nową wiedzą, ale też z własnoręcznie wykonanym dziełem."
W ofercie znajdują się także tematy związane z archeologią ("Starożytne figurki"), historią mody ("Czy szata zdobi człowieka?" i "Między halką a herbatką"), a także warsztaty o zapachach, sztuce wojskowej i kontrastach w malarstwie. Wszystkie zajęcia są jednorazowe, niepowtarzalne i często wzbogacone o warsztaty plastyczne.
Poza regularnymi zajęciami muzealnymi dla dzieci istnieje również możliwość wykupienia indywidualnych lekcji muzealnych – również latem. W ofercie znajdują się propozycje nie tylko dla najmłodszych – Muzeum Narodowe przygotowało także atrakcje dla dorosłych.
Wśród nich wyróżnia się przedłużona do 13 lipca wystawa monograficzna "Józef Chełmoński (1849–1914)", ciesząca się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Na ekspozycji można zobaczyć słynne obrazy takie jak "Orka", "Babie lato" czy odzyskany niedawno "Wieczór letni".
– "To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tak wiele dzieł jednego z najważniejszych polskich malarzy" – podkreśla Holc. – "Wystawa cieszy się ogromną frekwencją i została przedłużona o dwa tygodnie, do 13 lipca".
Na uwagę zasługuje również wystawa "Simulacrum" autorstwa Bogny Rząd w Muzeum w Gołuchowie, inspirowana XIX-wiecznymi albumami mody należącymi niegdyś do Izabeli Czartoryskiej i jej wnuczki, Izabeli z Działyńskich.
W poznańskim ratuszu można zwiedzać ekspozycję "Poznań przed Quadro" oraz wziąć udział w oprowadzaniach poświęconych historii miasta od X do XVI wieku, a także zajrzeć do piwnic ratusza.
Wakacyjna oferta Muzeum Narodowego w Poznaniu to połączenie edukacji, zabawy i twórczego działania. Dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, a dorośli – sięgnąć po kulturę i sztukę w wyjątkowej letniej atmosferze. Szczegółowy harmonogram zajęć oraz informacje o zapisach dostępne są na stronie internetowej muzeum.
Katarzyna Holc, specjalistka ds. komunikacji Muzeum Narodowego w Poznaniu była gościem programu "Hej Poznań: