UNICEF przekazał Poznaniowi ponad 30 mln złotych. Na co przeznaczone będzie wsparcie
Miasto Poznań otrzymało ponad 30 mln złotych z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na realizację działań związanych z zapewnieniem dzieciom odpowiednich warunków i dostępu do edukacji, zdrowia i ochrony. Ma to związek z przybyciem do Polski, w tym również do stolicy Wielkopolski dziesiątek tysięcy dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy, ale wsparcie pomoże wszystkim nieletnim mieszkańcom, bez względu na pochodzenie.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wielu mieszkańców tego państwa uciekło z ojczyzny, by znaleźć schronienie m.in. w Polsce. Wśród uchodźców, którzy trafili także do Poznania jest wiele dzieci, którym doświadczenia wojenne zaburzyły codzienne życie, poczucie stabilności i wizję przyszłości.
UNICEF od początku swojego istnienia w szczególny sposób pomaga małym uchodźcom, którym w brutalny sposób przerwano beztroskie dzieciństwo. Nie inaczej jest także w przypadku wojny na terytorium Ukrainy.
Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci angażuje się w pomoc państwom i poszczególnym samorządom i organizacjom udzielającym schronienia uciekającym przed wojną nieletnim mieszkańcom Ukrainy.
W lipcu 2022 roku Miasto Poznań podpisało porozumienie o współpracy z UNICEF. Celem jest zapewnienie wszystkim dzieciom, w tym także tym uciekającym z Ukrainy, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i psychologicznej, a także ochrony i warunków do rozwoju.
Teraz przyszedł czas na kolejne działania. Poznań przygotował plan projektów, które pomogą wszystkim małym mieszkańcom miasta, bez względu na pochodzenie i język ojczysty, w codziennym rozwoju.
UNICEF przekazał stolicy Wielkopolski prawie 33 mln złotych wsparcia na realizację działań. W ramach pozyskanych funduszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie opracuje specjalny fundusz finansowy na rzecz wspierania dzieci znajdujących się pod opieką tymczasową. Dotyczy to zabezpieczenia dla nich żywności, środków czystości, lekarstw, odzieży i przyborów toaletowych.
Pieniądze zostaną też przeznaczone na szkolenia i warsztaty dla rodziców, zawodowych opiekunów zastępczych i opiekunów tymczasowych, a także rozbudowanie usług dla dzieci i kobiet będących ofiarami przemocy domowej. Wsparcie UNICEF przysłuży się więc nie tylko bezpośrednio małym uchodźcom, ale wszystkim mieszkańcom Poznania.
W poznańskich szkołach pojawią się tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi do dyspozycji wszystkich dziewcząt.
Planowane są także m.in. specjalistyczne konsultacje oraz wsparcie dla kobiet w ciąży i noworodków, zapewnienie dostępu do suplementów, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego i materiałów higienicznych dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych, a także konsultacje psychologiczno-pedagogiczne oraz badania lekarskie dla dzieci i młodzieży.
Miasto chce też, by na ulicach Poznania dostępna była karetka z pomocą medyczną i pielęgniarską z obsługą w języku ukraińskim. Będzie kierowana do pilnych interwencji medycznych.
Wsparcie finansowe ze strony UNICEF pozwoli także na modernizację żłobków publicznych, organizację miejsc opieki dla dzieci do 3 lat oraz doposażenie szkół podstawowych w dodatkowe laptopy.
Pozyskane przez miasto pieniądze pomogą też w działaniach skierowanych typowo do uchodźców. Pozwolą kupić sprzęt dla oddziałów przygotowawczych, czyli tworzonych w 35 poznańskich podstawówkach klas, w których młodzi ludzie z Ukrainy mogą uczyć się języka polskiego, a także na organizację dodatkowych kursów języka polskiego. Z kolei w przedszkolach będzie można zatrudnić osoby pomagające nauczycielom w pracy z dziećmi z Ukrainy.
Miasto planuje też projekt „Uliczki Dzieci”, w ramach którego promowane będzie międzykulturowe spędzanie czasu.