Przed pierwszym dzwonkiem – jak przygotować pierwszoklasistę do rozpoczęcia nowego etapu w życiu?
Już za niecały miesiąc uczniowie powrócą do szkolnych ławek, a dla niektórych dopiero rozpocznie się szkolna przygoda. Jak odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej klasy oraz na co zwrócić uwagę rozmawiając z nim i kupując wyprawkę? W programie „Hej Poznań” o przygotowaniu psychicznym, fizycznym i materialnym opowiedziały ekspertki: Marzena Kaźmierczak, Karolina Szymańska oraz Anna Piaskowska.
Rozpoczęcie nauki w szkole to przeżycie zarówno dla dziecka jak i jego opiekunów. Odpowiednie przygotowanie ucznia do nowego etapu w życiu pozwala na uniknięcie lub zminimalizowanie stresu z tym związanego. Co istotne, ważne jest zadbanie zarówno o psychiczny aspekt jak i ten fizyczny i materialny związany z odpowiednią wyprawką na zajęcia.
Przez całe wakacje w Poznaniu odbywają się bezpłatne warsztaty „Idę do szkoły z supermocami”, podczas których rodzice mogą poznać skuteczne strategie zapewniające dzieciom poczucie bezpieczeństwa i komfort emocjonalny. Przedstawiane są też opracowane przez fizjoterapeutę ćwiczenia dla poprawy samopoczucia dzieci i wsparcia zdrowia ich pleców – od września zaczną bowiem dźwigać niezbędne przybory i podręczniki przez średnio 175 dni w roku.
Jak wyjaśniła w programie „Hej Poznań” Marzena Kaźmierczak wyjaśniła skąd pomysł na akcję i dobór ekspertów.
Piotr Szulc zapytał pedagożkę Annę Piaskowską z Instytutu Małego Dziecka o najbardziej kluczowe elementy w sferze psychicznej dziecka rozpoczynającego naukę w szkole – w nowym środowisku, budynku z nowymi osobami.
Podczas bezpłatnych warsztatów w ramach prowadzonej akcji rodzice mogą dowiedzieć się, jak można dzieci wspierać podczas przygotowywania się do rozpoczęcia roku szkolnego. W czasie zajęć poprzez zabawę dzieci oswajają się z różnymi aspektami szkolnymi, a ich opiekunowie mogą dowiedzieć się dlaczego i w jaki sposób ma to wpływ na ich pociechy. Podczas warsztatów eksperci wskazują też, w jaki sposób przedstawić szkołę, otoczenie i zapoznać dzieci z nowym miejscem.
Co z aspektem fizycznym? Choć w szkołach są szafki, z których dzieci mogą korzystać, a podręczniki można w większości zostawiać w klasie, to tornistry nadal bywają ciężkie, zwłaszcza dla młodych pleców. Zmienia się też codzienny tryb życia dzieci. Na ten temat uwagę zwróciła fizjoterapeutka Karolina Szymańska.
Jak dodaje, istotne jest, by pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu oraz ćwiczeniach, które pozwolą zapobiegać przeciążeniom, wadom postawy czy też urazom. Im wcześniej rodzice zwrócą na to uwagę, a dzieci będą zachęcane do ruchu, tym lepiej.
Piotr Szulc spytał o to, jak szybko zaniedbania mogą skutkować problemem.
Co najlepiej wybrać dla najmłodszych dzieci? Tornister czy plecak?
Wybierając tornister należy zwrócić uwagę na jego wyprofilowanie, które uwzględnia krzywizny kręgosłupa. Miękka wyściółka i szerokie pasy sprawią, że nie będzie on uwierał dziecka podczas noszenia, a także pomoże w prawidłowym rozłożeniu obciążenia.
Jakie są obecnie trendy wśród dzieci w zakresie koloru i wzoru tornistrów?
Jak dodała, dla rodziców istotnym aspektem jest też to, że produkty Herlitz mają odpowiednią powłokę, którą łatwo wyczyścić – także spód, który można czyścić gąbką. W przypadku materiału tekstylnego, szybko będzie się brudził. Nie bez znaczenia jest są też ciemniejsze kolory zwłaszcza na dole tornistrów, na których mniej widać wszelkie zabrudzenia.
O tym, jak wyglądają przygotowania do nowego roku szkolnego w domach ekspertek, a także na co jeszcze zwrócić uwagę oswajając dzieci z tematem szkoły, można dowiedzieć się słuchając całego wywiadu.