Od rozciągania po sztuki walki. Zajęcia sportowe pomagają młodzieży w kryzysie psychicznym
Uczestnicy mogą odreagować stres i uwolnić emocje, a przy okazji spędzić czas w zdrowy i konstruktywny sposób. Takie właśnie cele przyświecają zajęciom sportowym organizowanym dla młodych pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Bystrej 7 w Poznaniu. Terapeutyczne aktywności fizyczne stanowią uzupełnienie leczenia prowadzonego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej – są całkowicie bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Z zajęć mogą korzystać osoby w wieku od 12 do 18 lat, które zmagają się m.in. z zaburzeniami depresyjno-lękowymi, trudnościami w relacjach, problemami z koncentracją uwagi, nadpobudliwością psychoruchową, a także znajdują się w spektrum autyzmu.
– To bardzo inteligentna młodzież, która ma swoje wyzwania i ograniczenia. Staram się zachęcać ich do ruchu, bo aktywność fizyczna potrafi być bardzo pomocna w terapii. Zajęcia dostosowuję do indywidualnych możliwości – tłumaczy Bartek Matyja, terapeuta zajęciowy i trener personalny z ponad 20-letnim doświadczeniem w sportach walki. – Zaczynamy od prostych form ruchu, takich jak rozciąganie i joga, a następnie wprowadzamy ćwiczenia koordynacyjne czy kalistenikę. Osobom chętnym proponuję też elementy boksu połączonego z karate.
Treningi odbywają się w niewielkich grupach (2–4 osoby) w salach lub w większych zespołach (8–15 osób) na pobliskim boisku. Spotkania organizowane są średnio dwa do trzech razy w tygodniu. Młodzież uczestnicząca w leczeniu dziennym realizuje także obowiązek szkolny, a udział w zajęciach ruchowych to dodatkowa możliwość, z której korzystają ci, którzy mają czas i ochotę.
– Chodzi o to, by przekierować energię młodych ludzi w stronę aktywności fizycznej. Sporty walki dają poczucie sprawczości, zwiększają pewność siebie i pomagają odreagować napięcia. Zdarza się, że dzieci, które wcześniej wyładowywały emocje poprzez samookaleczenia, zaczynają radzić sobie inaczej – mówi Matyja. – Pracuję tu od trzech miesięcy i już udało mi się zaszczepić pasję do boksu u jednego z pacjentów. Mam nadzieję, że zostanie przy tym i będzie prowadził zdrowy tryb życia.
Pomoc oferowana młodzieży w tej placówce to część szerszego systemu wsparcia psychicznego. Instytut Psychoedukacji prowadzi poradnie i oddziały dzienne nie tylko w Poznaniu, ale też w Swarzędzu, Zalasewie i Koziegłowach. Dzieci i młodzież mogą korzystać z pomocy specjalistów m.in. przy ul. Bystrej 7 i Św. Michała 100 w Poznaniu, ul. Kanałowej 2a w Koziegłowach oraz ul. Spacerowej 4 w Zalasewie.
Dorośli pacjenci przyjmowani są w placówkach przy ul. Bystrej i Św. Michała w Poznaniu oraz ul. Piaski 8 w Swarzędzu. W tych lokalizacjach funkcjonują także punkty interwencji kryzysowej oraz poradnie leczenia uzależnień.
W każdej z placówek znajdują się punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, gdzie specjaliści pomagają zaplanować odpowiednią ścieżkę leczenia, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 45 140 43 43.