Zdrowie i poradyMłodzi Poznaniacy na bakier z higieną jamy ustnej – raport 2025 otwiera oczy

Młodzi Poznaniacy na bakier z higieną jamy ustnej – raport 2025 otwiera oczy

W mieście, które słynie z przedsiębiorczości, wysokiej jakości życia i świetnie działającej komunikacji, jedna rzecz kuleje – higiena jamy ustnej wśród młodych poznaniaków. Najnowszy raport "Jak młodzi Polacy dbają o higienę jamy ustnej. Edycja 2025", przygotowany m.in. przez klinikę Implant Medical, przynosi dane, które trudno zignorować – nawet w stolicy Wielkopolski.

Młodzi mieszkańcy miasta na bakier z higieną jamy ustnej – rapor
Młodzi mieszkańcy miasta na bakier z higieną jamy ustnej – rapor
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Poznań – miasto z ambicjami, ale czy z zadbanym uśmiechem?

Choć wydawałoby się, że młodzi mieszkańcy dużych miast, takich jak Poznań, mają większy dostęp do edukacji i profilaktyki zdrowotnej, statystyki nie napawają optymizmem. Zaledwie 54,8% osób w wieku 18–25 lat deklaruje, że myje zęby dwa razy dziennie. Co piąty poznaniak robi to tylko raz dziennie, a niewielki, ale niepokojący odsetek – w ogóle.

– Wyniki te mogą zaskakiwać, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że Poznań jest jednym z najbardziej rozwiniętych edukacyjnie i medycznie miast w Polsce – zauważa dr Piotr Przybylski z kliniki Implant Medical w Gnieźnie. – To znak, że sama infrastruktura to za mało. Potrzebna jest aktywna, skierowana do młodych edukacja zdrowotna.

Lenistwo czy brak świadomości?

Eksperci nie pozostawiają złudzeń – brak systematycznego mycia zębów to nie tylko kwestia zaniedbania, ale i ignorancji. – Młodzi poznaniacy często po prostu nie myślą o długofalowych konsekwencjach – tłumaczy lek. dent. Jędrzej Karpisz. – Gdy zaczynają odczuwać ból czy wstyd, bywa już za późno.

Gdzie edukować? W szkołach, domach i... tramwajach

Poznań jako miasto świadome swoich wyzwań może odpowiedzieć na te dane konkretnymi działaniami:

✅ Kampanie informacyjne w środkach komunikacji miejskiej

✅ Warsztaty i prelekcje w liceach i uczelniach

✅ Partnerstwa z gabinetami stomatologicznymi

✅ Letnie akcje profilaktyczne w przestrzeni miejskiej (np. podczas Malta Festival, nad Wartą, w KontenerART)

Kobiety górą, ale problem jest systemowy

Z raportu wynika, że poznanianki myją zęby znacznie częściej niż poznaniacy. Co ciekawe – im wyższy dochód i poziom wykształcenia, tym lepsze nawyki higieniczne. – To pokazuje, że inwestowanie w świadomość zdrowotną po prostu się opłaca – komentuje Paulina Mintzberg-Wachowicz, prezeska Sekcji Profilaktyki PTS.

Poznań może być liderem zmiany

Jeśli gdzieś można rozpocząć ogólnopolską kampanię dbania o zdrowy uśmiech – to właśnie tutaj. Miasto nowoczesne, otwarte i z zapleczem medycznym. Czas jednak, by obok dumy z Term Maltańskich czy Starego Browaru, poznaniacy mogli pochwalić się też… świetną kondycją swoich dziąseł.

Bo piękny uśmiech to więcej niż kosmetyka. To zdrowie, pewność siebie i – jak pokazuje raport – temat, którym Poznań naprawdę powinien się zająć.

Wybrane dla Ciebie