Nowa nadzieja dla małych pacjentów

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci, Uniwersytet Medyczny oraz rodzice małych pacjentów stworzyli niesamowity projekt – nowe skrzydło Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej. Jego powstanie umożliwiłoby przyjmowanie większej ilości chorych dzieci oraz znacznie poprawiłoby komfort ich pobytu.

Nowa nadzieja dla małych pacjentów

Zgodnie z danymi epidemiograficznymi liczba dzieci w Wielkopolsce z roku na rok maleje. Jednak wzrasta liczba rozpoznań choroby nowotworowej, do tego stopnia, że jest to już druga chorobowa przyczyna zgonów wśród dzieci i młodzieży.

W wyniku projektu ma szansę powstać nowoczesne centrum profilaktyczno-lecznicze w pełni odpowiadające europejskim standardom w zakresie onkologii dziecięcej oraz gwarantujące dzieciom i młodzieży z Poznania i Wielkopolski, dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, w stopniu odpowiadającym rzeczywistym potrzebom tej populacji.

Dlatego Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci przy wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przygotowało projekt rozbudowy Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej o nowe skrzydło. Dzięki temu powierzchnia użytkowa kliniki wzrośnie z 860 metrów kwadratowych do 3 500 metrów kwadratowych. Klinika zyska 12 dodatkowych łóżek, a sale chorych zmienią z 3-5 osobowych w 1- lub 2-osobowe.

Ponadto w planach jest wybudowanie i wyposażenie dodatkowych pracowni diagnostycznych, dwóch sal rehabilitacyjnych, oddziału onkologiczno-hematologicznego pobytu dziennego i sali dydaktyczno-szkoleniowej.

Drugim etapem zmian byłby zakup nowego sprzętu i wyposażenia. Pomysłodawcy planują zakup mebli do sal chorych, sprzętu elektronicznego, rehabilitacyjnego oraz technologicznego do pracowni diagnostycznych.

Dodatkowo projekt zakłada również promocje profilaktyki w kierunku wczesnej wykrywalności nowotworu, również poprzez zwiększenie świadomości rodziców, a także podniesienie kompetencji personelu. Efektem miałoby być zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności dzieci i młodzieży.

Realizacja zasadniczej części opisanego wyżej przedsięwzięcia jest możliwa w ramach środków pochodzących z alokacji dla konkursu PL07 Norweskiego Mechanizmu Finansowego, w którym przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego złożyli wniosek o dofinansowanie o wartości blisko 31 mln złotych. Wniosek ten przeszedł już ocenę formalną i obecnie trwa jego ocena merytoryczna. Oznacza to, że aktualnie ważą się losy tego projektu.

– Potrzebujemy tego niezależnie, czy uda się uzyskać te pieniądze – zapewnia Michał Pawłowski ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci. – Czekamy, by wskazać nam drogę, jak możemy ten projekt sfinansować.

Inwestycja powinna zostać ukończona do końca kwietnia 2016 roku, chociaż jak zapewnia Pawłowski – w przypadku uzyskania dotacji projekt da się zrealizować w rok.
– My nie czekamy, nie lamentujemy, tylko działamy – podsumowuje Michał Pawłowski.

Wybrane dla Ciebie