Feniks powraca do domu

23 lutego odbędzie się kolejna premiera teatralna na deskach Sceny Wspólnej w Poznaniu. Przedstawienie „Feniks powraca do domu”, skierowane do dzieci powyżej dziesięciu lat i dorosłych, jest koprodukcją Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego. Sztukę młodej rosyjskiej autorki Jarosławy Pulinowicz reżyseruje Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum, obsadę tworzą aktorzy Nowego. 

Feniks powraca do domu

Była sobie raz maleńka, szara kotka imieniem Tosia. Miała marzenie i nie wierzyła, że może się ono spełnić na szarym i smutnym strychu, gdzie przyszło jej mieszkać. Był sobie raz Feniks Feliks, baśniowy ptak. Feniks miał cel, do którego uparcie, wbrew wszystkiemu dążył. Przypadek, a może nie przypadek, sprawił, że tych dwoje spotkało się i odtąd nic już nie było takie, jak dotychczas…
Moskwa, Paryż, Londyn…  W jak daleką podróż trzeba się udać i kogo napotkać, aby dostrzec i zrozumieć, że szczęście naprawdę może stać tuż obok nas?
„Lecimy!”

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz
Scenografia: Jakub Psuja
Kostiumy: Angelina Janas-Jankowska
Muzyka: Zbigniew Kozub
Ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
Asystentka reżysera: Izabella Nowacka
Występują: Oksana Hamerska, Agnieszka Różańska, Radosław Elis, Sebastian Grek
Głosy z offu: Małgorzata Bawer, Anna Mierzwa, Izabella Nowacka, Martyna Zaremba, Michał Kocurek, Aleksander Machalica

Spektakl dla dzieci od 10 lat i dorosłych
Koprodukcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Data, godzina: 23 lutego 2014, godz. 17.00 – prapremiera polska, 24 lutego 2014, godz. 10.00 – premiera szkolna.
Kolejne spektakle: 12, 13, 17 marca, godz. 10.00, 16 marca godz. 13.00
Miejsce: SCENA WSPÓLNA Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, ul. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, Poznań
Wiek uczestnika: od 10 lat
Wstęp: bilety w cenie 15 zł na spektakl 16 marca dostępne są w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44,  rezerwacje miejsc dla grup zorganizowanych: Lucyna Perz, rezerwacje@csdpoznan.pl, tel. 61 64 64 473, 666 391 233 w godz. 9.00-14.00,  
www.csdpoznan.pl

Prapremierę sztuki “Feniks powraca do domu” odbyła się w „Etiud-Teatr” (Sankt Petersburg, reż. Jekatierina Gorochowskaja,  25.02.2012).
Inne inscenizacje:
Samarski Teatr Młodego Widza (SAMART, Samara, reż. Wiera Popowa, 28.02.2012)
Teatr „Parafraz” (Glazow, reż. Damir Sielimzianow, 10.03.2012)
Teatr Dramatu i Komedii (Oziorsk, reż. Jekatierina Gorochowskaja, 29.04.2012)
Jarosława Pulinowicz – urodzona w 1987 w Omsku, rosyjska dramatopisarka młodego pokolenia. Wychowywała się w Chanty-Mansyjsku, centrum przemysłu naftowego zachodniej Syberii. Absolwentka dramaturgii; ukończyła prowadzoną przez Nikołaja Koladę Akademię Teatralną w Jekaterynburgu. Mimo młodego wieku napisała już około dwudziestu utworów scenicznych. Na język polski zostały przetłumaczone trzy z nich: monodramat „Marzenie Nataszy” oraz „Niekończący się kwiecień” i „Feliks powraca do domu”. Obecnie jedna z najczęściej wystawianych rosyjskich autorek (11 sztuk zrealizowanych w 30 teatrach w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii.  „Marzenie Nataszy” od swojej premiery w 2009 r. doczekało się ok. 40 realizacji w teatrach repertuarowych ok. 60 w teatrach amatorskich i studenckich).
Jerzy Moszkowicz – z wykształcenia teatrolog, w 1978 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1976 założył grupę teatralną Jan, czynnie działającą na polskiej scenie teatrów studenckich i alternatywnych. Realizował również liczne widowiska plenerowe i warsztaty teatralne, w tym na festiwalach kultury studenckiej FAMA. W latach 1970-1981 był kierownikiem programowym Ośrodka Teatralnego Maski w Poznaniu. Od 1984 roku do 1991 roku pełnił funkcję kierownika Studenckiego Centrum Kultury Eskulap w Poznaniu. Od 1991 roku dyrektor Ogólnopolskiego Ośrodka Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka) w Poznaniu. W latach 1996-2002 prezydent Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży CIFEJ. W latach 2002-2009 członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA. W latach 2002-2007 członek Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży. Od roku 2007 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyser spektakli teatralnych oraz programów telewizyjnych dla młodych widzów. Realizacje sztuk Phillippe Dorina „Ram dam gadające lustro”, „Pokój kameleon”, „W moim domu z papieru tworzę wiersze na płomieniu”. Wyreżyserowana w 2013 roku sztuka „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi otrzymała Atest ASSITEJu.

Wybrane dla Ciebie