Ale będzie kino!

Znamy już program 32 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza “Ale Kino”. Jak zwykle zapowiada się wspaniała filmowa uczta – tym razem z kilkoma nowościami.

Ale będzie kino!

Poznań ma już Maltę, Transatlantyk i kilka innych festiwali – ale mało który z nich doczekał się więcej niż 30 edycji. Takim zaś (a nawet lepszym) wynikiem może się pochwalić festiwal “Ale Kino”.
– Ten festiwal ma prestiż, który potwierdzony jest nie tylko patronatami, ale też obecnością w międzynarodowym i krajowym ujęciu – podkreśla Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny m.in. za kulturę.

I rzeczywiście – równie imponująca, co lista partnerów i sponsorów, jest lista osób wchodzących w skład jury poszczególnych sekcji festiwalowych. W międzynarodowym, które zajmie się filmami długometrażowymi znalazł się m.in. Philippe Falardeu, kanadyjski reżyser nominowany do Oscara. Znalazł się tam także Arthur Reinhart, znany operator i współtwórca programu Polska Światłoczuła.

Jury miało w czym wybierać – do tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono 250 filmów pełnometrażowych i niemal 400 krótkich. Filmy pochodziły m.in. z Filipin, Brazylii, Japonii, Kanady, Kuby czy Korei Południowej. Ostatecznie do programu wybrano 110 filmów, które zostaną pokazane na 117 seansach.

Filmy – zróżnicowane. Pojawią się produkcje dla widzów młodych i nieco starszych. Wśród filmowych bohaterów pojawi się m.in. królik Johan w filmie “Daleko, daleko” czy też ojciec i syn w obrazie “Chłopiec i świat” (odkrycie festiwalu w Annecy). Dla tych zaś, którzy wolą produkcje aktorskie, przygotowano m.in. film “Cudowne dziecko T.S. Spivet”, w reżyserii Jean-Pierr’a Jeuneta – tego samego, który stworzył “Amelię” czy też “Miasto zaginionych dzieci”.

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 produkcje, wśród których jest 5 animacji. Zdaniem Jerzego Moszkowicza, dyrektora Centrum Sztuki Dziecka (które organizuje festiwal), to bardzo dobry znak.

– Mamy mnóstwo pełnometrażowych filmów animowanych. Coś pięknego się dzieje, że Disney i Pixar nie są już jedyne i rośnie im piękna konkurencja – przekonuje Moszkowicz.

Filmy na festiwalu będą pokazywane w kilku sekcjach: oprócz konkursowej długo i krótkometrażowej, będzie także Panorama Dzieci, Panorama Młodych, Ale Kino! Najmłodszego Widza, Ale Kino! Z dreszczykiem, Ale Kino! Z piłką, Ludzie dla ludzi oraz Impuls. Nowością techniczną na festiwalu będą nagrody pieniężne dla reżyserów.

Filmy i wydarzenia będą prezentowane w Nowym Kinie Pałacowym i Sali Wielkiej CK Zamek , Scenie Wspólnej Teatru Łejery oraz w Multikinie 51. Festiwal rozpocznie się 30 listopada, a zakończy 7 grudnia.

Wybrane dla Ciebie